Proste elementy, które mają szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej, gospodarstwie domowym, motoryzacji. W automatyce stosowane są np. do kontroli pozycji tłoków siłowników lub np. na taśmociągach przesyłowych czy na liniach produkcyjnych. Kontaktrony znajdują także zastosowanie w czujnikach poziomu cieczy. Na pionowej rurce umieszcza się w pływak z magnesem, w jej środku natomiast znajduje się kontaktron. Przemieszczający się pływak uruchamia kontaktron, który odpowiada za detekcję poziomu cieczy.
W niektórych zastosowaniach kontaktrony pozwalają na dokładne określenie położenia części maszyny, np. ramienia robota. W warunkach domowych nadają się jako czujniki otwarcia drzwi, okien lub bram wjazdowych. Połączone z systemami alarmowymi lub sterującymi ogrzewaniem i klimatyzacją automatyzują nasze domy oraz lokale. Poinformują użytkownika o próbie włamania wcześniej niż tradycyjne czujniki ruchu, które zareagują, dopiero gdy włamywacz dostanie się do wnętrza pomieszczenia.
Jak widać, kontaktrony mają wiele zastosowań. Różne modele, wielkości kontaktronów znajdziesz na stronie sklepu elstat.pl.
Kontaktrony to pewien rodzaj przekaźnika. Posiadają różną budowę zewnętrzną. Składa się z rurki, najczęściej szklanej, hermetycznie zamkniętej. Wnętrze rurki wypełnione jest gazem obojętnym lub wytworzona jest w niej próżnia. Wewnątrz znajdują się, wykonane z materiału ferromagnetycznego styki. Końcówki styku wyprowadzone są na zewnątrz.
Kontaktrony występują także jako duże elementy przystosowane do montażu na powierzchni np. okna, drzwi mocowane za pomocą taśmy klejącej lub śrub. Mamy także kontaktrony jako małe części przeznaczone do układów elektronicznych. Montowane są na powierzchni płytek drukowanych w wersji SMD lub THT. Posiadamy w ofercie również kontaktrony wyzwalane polem magnetycznym wytworzonym przez napięcie. Takie kontaktrony maja budowę przypominającą przekaźnik a nawet układ scalony.
Jak działa kontaktron?
Jeżeli na styki kontaktronu działa zewnętrzne pole magnetyczne, np. magnesu, to powstaje w nich pole magnetyczne, pod którego wpływem następuje zwarcie lub rozwarcie tych styków. W kontaktronach remanencyjnych do wzbudzenia wystarcza krótki impuls pola o odwrotnej polaryzacji niż w poprzednim cyklu sterowania. Dużą zaletą kontaktronów jest to, że do prawidłowego działania zazwyczaj nie wymagają zewnętrznego zasilania. Występują także jako elementy, gdzie pole magnetyczne wytwarzane jest przez cewkę zasilaną napięciem. Brak bezpośredniego kontaktu między kontaktronem a magnesem jest zaletą czujników kontaktronowych, przekładającą się na ich trwałość i niezawodność. Ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy kontaktronem a magnesem.
Sposoby prezentacji produktów
W celu skontaktowania się z naszą firmą, możesz skorzystać z formularza znajdującego się po lewej stronie witryny, lub wysłać bezpośrednio maila na adres: elstat@elstat.pl