Wtyk żeński 2pin bez styków 3mm na przewód; boczny
2,90 zł
ATMEGA16-16AU TQFP 44 SMD
14,90 zł
Pilot Telewizja NC+, oryginalny.
30,00 zł
Przekaźniki elektromagnetyczne oraz półprzewodnikowe
Przekaźniki mają bardzo szerokie zastosowanie w automatyce, motoryzacji i urządzeniach AGD. Zasada działania przekaźników polega na wysterowaniu cewki przekaźnika odpowiednim napięciem. Zadziałanie zwory powoduje naciśnięcie styków i przekazanie sygnału dalej, przez styki do układów sterowania. Rozróżniamy styki: zwierne, rozwierne lub przełączne. Zależnie od wybranego modelu cewki przekaźnika będą zasilane napięciem od 3 do 230V prądu stałego DC lub zmiennego AC.
Budowa przekaźników przystosowana jest do montowania na szynie DIN bezpośrednio albo za pomocą gniazda przekaźnikowego lub lutowane są w obwodach drukowanych oraz z możliwością przylutowania przewodów. Stosowane są najszerzej przy produkcji i serwisie układów sterowania oraz w sterownikach, gdzie konieczne jest przekazywanie sygnału oraz odpowiedniego napięcia bezpośrednio na obwody urządzenia.
Jeden z najpopularniejszych elementów pomocniczych wykorzystywanych w układach sterowania to przekaźnik. Przekaźniki znajdujemy również w instalacji samochodowej czy domowej. Można śmiało powiedzieć, że nie ma rozbudowanej instalacji elektrycznej czy sterowania bez przekaźnika elektromagnetycznego lub elektronicznego. Przekaźniki stosuje się w przemyśle, budownictwie, branży samochodowej a także w sterowaniu inteligentnym domem.
Przekaźnik elektromagnetyczny składa się z cewki elektromagnesu i wyposażony jest w minimum jeden styk za pomocą którego otwiera lub zamyka się obwody elektryczne. Przekaźnik realizuje funkcję włącz/wyłącz ( ON-OFF)
Działanie przekaźnika elektromagnetycznego.
Żeby styki przekaźnika elektromagnetycznego zadziałały i wywołały pożądany efekt ( zwarcie lub rozwarcie obwodu elektrycznego), należy podać na cewkę elektromagnesu odpowiednie napięcie. Prąd który płynie przez cewkę powoduje powstanie pola magnetycznego, dzięki któremu przyciągana jest "kotwica" przekaźnika powodująca mechaniczne uruchomienia styków. Powrót do stanu spoczynkowego następuje po odłączeniu napięcia sterującego a sprężyny zwrotne powodują cofnięcie styków do pozycji spoczynkowej.
Jak zbudowany jest przekaźnik.
Jak wspomnieliśmy wcześniej przekaźnik posiada minimum jeden styk. W praktyce występują często przekaźniki z wieloma stykami. Rozróżniamy trzy typy styków:
styki zwierne, oznaczane literą Z lub NO,
styki rozwierne, oznaczane są literą R lub NC,
styki przełączane, oznaczane literą P lub NO/NC.
Styk zwierny NO - nie przewodzi prądu przed podaniem napięcia na cewkę.
Styk rozwierny NC - przewodzi prąd przed podaniem napięcia na cewkę.
Styk przełączany NO/NC - posiada funkcję styku rozwiernego, jak i zwiernego ze wspólnym biegunem (COM)
Sposoby prezentacji produktów
W celu skontaktowania się z naszą firmą, możesz skorzystać z formularza znajdującego się po lewej stronie witryny, lub wysłać bezpośrednio maila na adres: elstat@elstat.pl