Czujniki poziomu mają zastosowanie wszędzie tam gdzie niezbędna jest kontrola i regulacja poziomu cieczy (np. wody, oleju itp.). Czujnik posiada pływak wyposażony w magnes, który przesuwa się pionowo wzdłuż rurki prowadzącej pod wpływem siły wyporu cieczy powodując zwieranie lub rozwieranie kontaktronu. Montuje się je zazwyczaj w dnie lub pokrywie zbiornika, tak więc mogą służyć do kontroli dolnego lub górnego poziomu cieczy. Poprzez zmianę położenia pływaka uzyskuje się zmianę funkcji kontaktronu ze zwiernego na rozwierny. Wlącznik - wyłącznik poziomu cieczy.

Uwaga

Konstrukcja czujnika nie pozwala na podłączenie napięcia sieciowego 230V, dlatego do zasilania czujników zaleca się stosowanie przekaźnika AFR1 z wbudowanym bezpiecznym źródłem napięcia 8VAC.

Zasada działania

Czujniki mają w pływaku umocowany magnes, który unosząc się powoduje zwieranie lub rozwieranie styku przełącznika kontaktronowego znajdującego się w korpusie rurki. Czujniki mogą pracować jako NO - normalnie otwarte lub NC – normalnie zamknięte. Zmianę trybu pracy uzyskujemy przez obrócenie pływaka o 180° ( foto w galerii i schemat poniżej).

Zamiana funkcji czujnika poziomu HT300 po obróceniu pływaka

Działanie sondy poziomu HT300

Moc znamionowa 10W
Maks. napięcie przełączania 100VDC
Maks. prąd przełączania 0,5A
Temperatura pracy -30 ~ +125 °C
Stopień ochrony IP 67
Długość przewodów 30 cm
Materiał Stal nierdzewna SUS304
Mocowanie Gwint zewnętrzny z nakrętką M10
Atest Atest PZH - dopuszczony do kontaktu z wodą do spożycia