Folia TES 200 ( 1 x A4 + instrukcja)

Folia przeznaczona do samodzielnego wykonywania płytek drukowanych. Umożliwia wykonanie w warunkach amatorskich bardzo precyzyjnych obwodów drukowanych z dokładnością wykonania ścieżek 0,1mm. 
Folia doskonale sprawdza się w technologii SMD oraz przy druku dwustronnym.
Sposób zastosowania:
Projekt płytki drukowanej przenosi się na folię korzystając z urządzenia wykorzystującego toner tj. kserokopiarki lub drukarki laserowej. Następny krok polega na przyklejeniu folii na gorąco do laminatu (np.: żelazkiem) oraz przeniesieniu (dociśnięciu) tonera na płytkę za pomocą wałka lub kawałka płótna. Po ostygnięciu odciąga się delikatnie folię od płytki, na której zostaje kwasoodporna mozaika ścieżek. Ostatnim krokiem jest trawienie w dowolnym roztworze trawiącym.
Szczegółowy sposób wykonania obwodu drukowanego dostarczany jest razem z folią. 

SPOSÓB  WYKONANIA:

Starannie wykonany projekt płytki na gładkim, białym papierze w tuszu lub jako wydruk z komputera, należy przenieść na FOLIĘ TES-200, które to zadanie może przejąć dowolna kserokopiarka pracująca z tzw. TONEREM.

Posiadacze komputera i drukarki laserowej mogą bezpośrednio wydrukować projekt na FOLIĘ TES20O w celu uzyskania płytki o najwyższej jakości, na której najwęższe ścieżki mogą wynosić nawet 0,1 mm szerokości.

Następnie należy zachować n/w kolejność czynności :

1             przydać laminat o wymiarach nieco większych względem właściwego projektu ( wymagany jest laminat tzw. Szklany - nie zniekształca się pod wpływem temperatury ).

2             wyciąć projekt płytki z arkusza folii.

3             przymocować folię do płytki przynajmniej w dwóch punktach za pomocą np. papierowych naklejek samoprzylepnych.

4             płytkę umieścić na rozgrzanej do temp. 135 - 155 C płycie grzejnika (kuchenki elektrycznej, lub odwróconego do góry nogami" żelazka ).

5             po rozgrzaniu się laminatu do żądanej temp. folia staje się elastyczna, zaczyna przylegać do powierzchni płytki; prowadzimy fotograficzny wałek gumowy po powierzchni folii celem umożliwienia przeniesienia tonera z folii na miedź. Wałek można zastąpić kawałkiem płótna, przy czym należy zwrócić uwagę na dokładne przetarcie całej powierzchni folii.

6             odłożyć płytkę do przestygnięcia ( ostudzoną do temp. pokojowej zaleca się przełożyć na kilka minut do chłodziarki).

7             odciągnąć delikatnie folię od płytki, na której pozostaje kwasoodpoma mozaika ścieżek.

8             umieścić płytkę w dowolnym roztworze trawiącym ( ze względu na wysoką jakość trawienia zalecany jest środek B327, jednak w przypadku jego braku zadawalający efekt można uzyskać trawiąc w zwykłym chlorku ).

9             po wytrawieniu płytki pozostałości zmywamy acetonem lub rozpuszczalnikiem nitro.

UWAGA   !

*              Przed przystąpieniem do pracy powierzchnię miedzi należy zmatowić delikatnym papierem ściernym (wodnym), oraz odtłuścić.

*              Temperatura płytki nie powinna przekroczyć 160 °C.

*              Laminat musi być nagrzany równomiernie od dołu. Nie sprawdza się wygrzewanie płytki w piekarniku.

*              Bezpośrednie wydruki na FOLII TES-200 z drukarek atramentowych i igłowych nie nadają się do w/w technologii.

*              Przed wykonaniem docelowej płytki zaleca się wykonanie płytki próbnej, celem zdobycia wprawy.

*              Najlepsze jakościowo płytki otrzymuje się przy górnej maksymalnej granicy temperatury laminatu tj. ok. 160 °C, przy której folia nie ulega jeszcze deformacji ( czasami jest to wiej niż 160 °C ), korzystając przy tym z wydruku drukarki laserowej !

*              Jeżeli temperatura podczas przyklejania będzie za niska wtedy wystąpi ziarnistość", czyli po ostudzeniu i oderwaniu na folii pozostanie część nie przyklejonego projektu.

*              Folia TES200 doskonale sprawdza się dla technologii SMD, oraz przy druku dwustronnym.